Wdrożenia WCAG

Jest to nasza specjalizacja

Podczas wdrażania WCAG rozpatrujemy wszelkie aspekty i zagrożenia zewnętrzne.
Wdrożenie WCAG 2 na poziomie „ A”, poziomie „AA„ oraz „AAA”

Posiadamy wiedzę i umiejętności pozwalające na tworzenie serwisów internetowych zgodnie z wymaganiami WCAG 2 na wszystkich poziomach, w tym: „ A” , „AA„ oraz „AAA” ze szczególnym uwzględnieniem zaleceń wpisanych do polskiego prawa. Efektem współpracy z nami jest zapewnienie dostępności Twojej strony internetowej osobom niepełnosprawnym w myśl zaleceń WCAG 2.

Jeśli Twoja strona internetowa jest skonstruowana:

  • zgodnie ze standardami budowania stron,
  • obsługiwana jest pełna responsywność,
  • zachowana logika i przejrzystość formatowania treści

wówczas wdrożenie WCAG 2.0 możemy wykonać nie ingerując w kod i konstrukcję strony. Niezależnie od zastosowanej skóry – czyli modułu odpowiedzialnego za wygląd strony.

Wprowadzenie

WCAG czyli „Wytyczne dla dostępności treści internetowych ” (ang. Web Content Accessibility Guidelines) to zbiór określający, w jaki sposób uczynić treści internetowe bardziej dostępnymi dla osób niepełnosprawnych. Pamiętać trzeba o istnieniu wielu rodzajów niepełnosprawności: ze względu na słuch, wzrok, problemy z mową, trudności w uczeniu się, ograniczenia kognitywne, lingwistyczne, ruchowe, czy też neurologiczne. Wytyczne, choć poruszają szereg zagadnień, nie jest możliwe, aby odpowiadały szczegółowo na wymagania wszystkich możliwych rodzajów niepełnosprawności, a tym bardziej niepełnosprawności złożonych. Naszym celem jest tworzyć bardziej przyjazne treści, zarówno dla starszych, jak i dla każdego innego użytkownika.

Dostępność sieci nie jest uzależniona jedynie od treści stron internetowych, ale również od dostępnych przeglądarek internetowych czy innych programów stosowanych przez użytkownika

Poziomy wytycznych WCAG

Organizacje oraz osoby indywidualne, które korzystają z wytycznych WCAG są różnorodną grupą, obejmującą między innymi osoby projektujące serwisy internetowe, nabywców usług, decydentów, nauczycieli czy studentów. W celu sprostania różnym potrzebom tych grup docelowych, zostały stworzone poziomy wytycznych, w tym zarówno zasady ogólne, jak i wytyczne oraz mierzalne kryteria sukcesu, bogaty zbiór wystarczających technik, technik dodatkowych, oraz udokumentowane, często spotykane błędy, poparte przykładami, odnośnikami do zasobów i fragmentami kodu źródłowego.

  • Zasady — na szczycie hierarchii znajdują się 4 zasady, które stanowią fundament dostępności: postrzegalność, funkcjonalność, zrozumiałość i solidność.
  • Wytyczne — na kolejnym poziomie, znajdują się wytyczne. 12 wytycznych definiuje podstawowe cele, jakie stoją przed osobami projektującymi i zarządzającymi serwisami internetowymi. Realizacja tych celów służy dostępności treści internetowych dla osób niepełnosprawnych. Wytyczne nie są mierzalne, ale stanowią ogólne ramy i cele do osiągnięcia. Mają pomóc autorom serwisów i treści, zrozumieć kryteria sukcesu i pozwolić na ich skuteczniejsze wdrażanie.
  • Kryteria sukcesu — dla każdej wytycznej opracowano mierzalne kryteria sukcesu. Pozwala to na zastosowanie WCAG wszędzie tam, gdzie konieczne jest sprawdzenie zgodności z wytycznymi, np. przy specyfikacji projektu, zamawianiu usług internetowych, w przepisach prawnych oraz przy umowach. Aby zaspokoić potrzeby różnych grup oraz sprostać wymogom różnych sytuacji, stworzono trzy poziomy zgodności z wytycznymi: A (najniższy) AA oraz AAA (najwyższy).
  • Techniki wystarczające i doradcze — dla każdej wytycznej oraz kryterium sukcesu WCAG, grupa robocza zebrała szereg technik (dokument ma charakter informacyjny, ale nie formalny). Podzielono je na dwie kategorie: techniki wystarczające by spełnić kryteria sukcesu, oraz techniki dodatkowe. Techniki dodatkowe wybiegają ponad to, co jest wymagane przez dane kryteria sukcesu i pozwalają wykonawcom i autorom na jeszcze doskonalszą realizację wytycznych. Niektóre techniki dodatkowe określają bariery dostępności, które nie zostały ujęte w mierzalnych kryteriach sukcesu. Często występujące błędy zostały w miarę możliwości udokumentowane.

Wszystkie powyższe poziomy (zasady, wytyczne, kryteria sukcesu, techniki wystarczające i dodatkowe) uzupełniają się wzajemnie i wskazują w jaki sposób tworzyć bardziej dostępne treści internetowe. Wykonawcom i autorom treści doradza się stosowanie w miarę możliwości wszystkich poziomów, w tym także technik doradczych, aby zaspokoić potrzeby jak najszerszej grupy użytkowników.

Należy pamiętać, iż nawet zawartość, która jest na najwyższym (AAA) poziomie zgodności, nie będzie dostępna dla osób ze wszystkimi rodzajami i stopniami niepełnosprawności, czy też z niepełnosprawnością złożoną, szczególnie w zakresie problemów z uczeniem się oraz zrozumieniem języka. Zachęca się wykonawców i autorów treści do zastosowania szerokiego zakresu technik, w tym technik dodatkowych, ale także do poszukiwania najlepszych praktyk stosowanych w danym momencie rozwoju Internetu, aby treści były w możliwie największym stopniu dostępne dla osób z różnymi dysfunkcjami. Metadane mogą pomóc użytkownikom w znalezieniu treści najbardziej dostosowanych do ich potrzeb.